কেৰেলা উচ্চ ন্যায়ালয়ৰৰ মুখ্য ন্যায়াধীশৰ পদত অসম সন্তান হৃষীকেশ ৰয়

Sharing is caring!

কেৰেলা উচ্চ ন্যায়ালয়ৰৰ মুখ্য ন্যায়াধীশৰ পদ অলংকৃত

কৰিব অসম সন্তান হৃষীকেশ ৰয়ে


এইবোৰ কেৰেলা উচ্চ ন্যায়ালয়ৰৰ মুখ্য ন্যায়াধীশৰ ৰূপে দায়িত্বভাৰ গ্ৰহণ কৰিব গৈ আছে অসমৰ আন এগৰাকী সুযোগ্য সন্তান ন্যায়াধীশ হৃষীকেশ ৰয়। কেৰেলা উচ্চ ন্যায়ালয়ৰৰ মুখ্য ন্যায়াধীশৰ ৰূপে নিযুক্তি লাভ কৰিছে ন্যায়াধীশ ৰয়ে।

ৰয়ক শুকুৰবাৰে কেৰেলা উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ ন্যায়াধীশৰ দায়িত্বভাৰ গটাই দিয়ে দেশৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ৰামনাথ কোবিন্দে। ৰয়ৰ নিযুক্তি পত্ৰত সাক্ষৰ প্ৰদান কৰি ন্যায়াধীশৰূপে নিযুক্তি দিয়ে। ইয়াৰ পূৰ্বে গুৱাহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ মুখ্য ন্যায়াধীশ ৰূপে কৰ্মৰত আছিল ৰয়। চলিত বৰ্ষৰ ২৮ মে’ত তেওঁক কেৰেলা উচ্চ উচ্চ ন্যায়ালয়ললৈ বদলি কৰা হৈছিল।

তাৰপাছত মে’ ৩০ ত তাৰিখে কেৰেলা উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ মুখ্য ন্যায়াধীশ এন্টনী ডমিনিকে অৱসৰ গ্ৰহণ কৰাৰ পাছত কেৰেলা উচ্চ ন্যায়ালয়ৰৰ ভাৰপ্ৰাপ্ত মুখ্য ন্যায়াধীশ ৰূপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰি আহিছে ন্যায়াধীশ ৰয়ে।

উল্লেখ যে, ১৯৮২ চনতে ৰয়ে দিল্লী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা আইনৰ ডিগ্ৰী লাভ কৰাৰ পাছত দিল্লীতে ওকালতি আৰম্ভ কৰিছিল। তাৰপাছত ২০০৪ চনত তেওঁ গুৱাহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ জ্যেষ্ঠ অধিবক্তা ৰূপে নিযুক্তি লাভ কৰি পাছলৈ তেওঁ অৰুণাচল প্ৰদেশৰ জ্যেষ্ঠ চৰকাৰী অধিবক্তাৰ লগতে অসম ৰাজ্যিক বিদ্যুৎ পৰিষদৰ স্থায়ী অধিবক্তা হিচাপেও কাৰ্য্যনিৰ্বাহ কৰিছিল। হৃষীকেশ ৰয়ে ২০০৬ চনত অতিৰিক্ত ন্যায়াধীশ হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰাৰ পাছত ২০০৮ ত তেওঁ স্থায়ী ন্যায়াধীশ হিচাপে দায়িত্বভাৰ গ্ৰহণ কৰে।

অসম সন্তান হৃষীকেশ ৰয়ৰ এই জয় যাত্ৰা এনেকৈ অবিৰাম গতিত আগবাঢ়ি গৈ থাকে তাৰ কামনাৰে অসম তথা অসম খবৰৰ সমগ্ৰ পৰিয়ালৰ ফালৰ পৰা তেওঁলৈ অনেক শুভেচ্ছা জনালো।

Related posts

Leave a Comment