মানুহৰ মনৰ পৰা সজাগ হ’ব লাগিব অৰণ্য মানৱ যাদৱ পায়েং

Sharing is caring!

বিশ্বনাথৰ পাভৈ গাঁৱক নিকা আৰু সেউজ গাঁও হিচাপে  মনোনীত

অসম চৰকাৰৰ মুখ্যমন্ত্ৰীৰ সচিবালয়ৰ অধীনত মাইগভ অসমৰ দ্বাৰা আয়োজিত নিকা আৰু সেউজ গাওঁ শীৰ্ষক সজাগতামূলক অভিযান আৰু প্ৰতিযোগিতাৰ বাবে বিশ্বনাথ জিলাৰ পৰা পাভৈ গাঁৱক মনোনীত কৰা হৈছে।

এই কাৰ্যসূচীৰ অধীনত বুধবাৰে বিশ্বনাথ জিলাৰ পাভৈ ৰূপ জ্যোতি কলা পৰিষদৰ প্ৰেক্ষাগৃহত এই অভিযান অংশ হিচাপে দিনৰ অনুষ্ঠিত কৰে ।

জন স্বাস্থ্য কাৰিকৰী বিভাগৰ কায্যবাহী বিষয়া ৰবিন চন্দ্ৰ দাসে উদ্দেশ্য বাখ্যা কৰি কয় ৰাইজক চৰকাৰে যি পদক্ষেপ লৈছে সেই এক বৃহৎ সজাগতা ।

এই সজাগতা আঁচনিত ৰাইজে সহযোগ কৰক আৰু নিজকে কৰ্ম পন্থা বাবে নিজৰ সংকল্প জন্ম গাওঁ খনক এক সেউজী এক স্বচ্ছতাৰ আৰু পৰিস্কাৰ মাজেৰে
ৰাইজে একতাৰে উলাই আহি গাঁৱৰ খন সেউজী কৰি তুলিবলৈ ৰাইজক আহ্বান জনাইছে ।

বিশ্বনাথ জিলাৰ পাভৈ গাৱত এই সজাগতা অভিযানৰ বাবে চৰকাৰৰ হৈ এই মহান কায্যসুচীত অংশগ্ৰহণ কৰে অৰণ্য মানৱ যাদৱ পায়েং ।

পায়েং দেৱে উপস্থিত হৈ ৰাইজক কয় গছ থাকিলে হে মানুহ থাকিব ।

আৰু সজাগতাৰ আমাৰ মনৰ পৰা আহিব লাগিব আমাক চৰকাৰে দিয়া সজাগতা ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিলে নহ’ব বনাঞ্চল ৰাইজৰ হাতত সুৰক্ষা বন

বিভাগৰ হাতত নহয় কাৰণ এপাজি শাকত এটা জলকীয়া দৰে বন বিভাগ গতিকে সকলো সংকল্প লোৱা উচিত আমি গছ নাকাতো আৰু আনকো কাটি নিদু আদি ভাষণ প্ৰদান কৰে ।

ইফালে জিলা
উপায়ুক্ত ধীৰাজ জ্যোতি কলিতা, পূৱ শোণিতপুৰ বন সংণ্ডল, পাভৈ বনাঞ্চলিক বিষয়া, বিশ্বনাথ নিৰ্বাচনী বিষয়া, তথা সামাজিক বনাণীকৰণৰ বিষয়া সকল

উপস্হিত থকা এই অভিযান অৰণ্য মানৱ যাদৱ পায়েঙে গছ পুলি ৰোপনৰে আৰম্ভ কৰে। উল্লেখ্য যে জিলাসমূহে মনোনীত কৰা নিকা আৰু সেউজ

গাঁওসমূহৰ মাজত এক প্ৰতিযোগিতাও অনুষ্ঠিত হব আৰু এইসমূহৰ মাজৰ পৰা এখন শ্ৰেষ্ঠ গাঁও নিৰ্বাচিত কৰি ৩৫,০০০ টকাৰ নগদ ধনৰ লগতে মুখ্যমন্ত্ৰীৰ

দ্বাৰা এখন প্ৰমাণ পত্ৰও প্ৰদান কৰা হব।

এই অভিযানলৈ মনোনীত গাঁওসমূহে স্বচ্ছতা আৰু বনানীকৰণৰ দিশত জিলাখনৰ অন্যান্য গাঁওসমূহৰ মাজত এক

আদৰ্শ হিচাপে পৰিচিত লাভ কৰিব বুলি আশা কৰে অৰণ্য মানৱ গৰাকীয়ে। স্বচ্চতাৰ দিশত ইয়াৰ আগেয়ে অৰণ্য মানৱ যাদৱ পায়েঙে বন্তি প্ৰজলন কৰাৰ লগতে মহাত্মা গান্ধীৰ প্ৰতিচ্ছবিত পুস্পাঞ্জলি অৰ্পন কৰে।

এই সভাত অঞ্চলটোৰ ৰাইজক নিকা আৰু সেউজ গাঁও অভিযানৰ বিষয়ে সজাগ কৰা হয়।

Related posts

Leave a Comment